• Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Smiley rapport
  • Handelsbetingelser
  • Log ind
×
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
Unika Vine
  • Forside
  • Shop
    • Vine
      • Bobler
      • Hedvin
      • Hvidvin
      • Rødvin
      • Rose
      • Spiritus
      • Tilbehør
  • Vinsmagning
  • Klik & Hent Roskilde
  • Vingaver
  • Køb & Vurdering
  • Blog
  • Om Unika Vine
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu

Coriole Redstone Sangiovese Coriole

Pris: 149 kr.

Lækker italiensk stil tilført lidt ekstra australsk power. Man fornemmer tydeligt letheden og elegancen i druen, men samtidigt kan den ikke snyde sig væk fra at den har fået meget varme og sol. Super spændende og vellavet vin som vil få mange italienske fans til at savle.


Druer: 100% Sangiovese
Lagring: 6 mdrs fadlagring
Mad & Vin: Sommerlier anbefaler denne vin til simre mad og charcuteri.


Vingården Coriole er beliggende en times kørsel syd for Adelaide i McLaren Vale i staten South Australia. Coriole blev grundlagt tilbage I 1967 af Hugh og Molly Lloyd. Og vingården er stadig I famileien eje og drives i dag af 2. og 3. generation af Lloyd familiens, som er Mark og hans to sønner Duncan og Peter Lloyd. McLaren Vale er kendt for sit bølgende landskab og er beliggende relativt tæt på havet, de lokale kalder da også den del af McLaren Vale hvor Coriole er beliggende for “havudsigts området”. Nu giver udsigten næppe bedre vin, men den tætte beliggenhed til havet giver et køligere klima, end de vingårde der ligger længere inde i dalen, og også køligere end der område McLaren vale oftest sammenlignes med nemlig den konkurrerende dal Barossa Valley. Som følge deraf er alle vinene fra Coriole til den elegante side, men samtidig også kraftfulde. Alle vine fra Coriole er dyrket i McLaren Vale, så ikke nogle dikkedarer med billige druer fra højtydende områder i South Australia. Den primære drue der dyrkes hos Coriole er Shiraz, men andelen af italienske druer, og deraf italiensk inspirerede vine er relativ stor. Vi har dog også i den senest sending fra Coriole valgt at supplere sortimentet med både en Nero d’Avola (kendt fra Sicilien) og en Sangiovese (primært dyrket i Toscana/Brunello). På det seneste er der også kommet en række enkeltmarksvine på Shiraz til. Dette er fordi man fra Corioles side gerne vil vise hvor forskelligt området er, selv om der står McLaren Vale på etiketten!

325 på lager

Varenummer (SKU): 95884e760457 Kategorier: Australien, McLaren Vale, Rødvin, Vine
  • Yderligere information

Yderligere information

Vægt 2 kg
Format

75 cl

Content

14,5

Land

Australien

Vinegn

McLaren Vale

Vintage

2018

Vin-type

Rødvin

Leveringstid

3 til 5 dage

Relaterede varer

  • Coriole Vineyards Lloyd Reserve Shiraz Coriole

    Pris: 449 kr.
  • Pinot Grigio – Italo Cescon

    Pris: 149 kr.
  • Chianti Poggio Alla Luna

    Pris: 139 kr.
  • Semis Bianco Collefrisio

    399 kr. Den oprindelige pris var: 399 kr..279 kr.Den aktuelle pris er: 279 kr.. Tilbud!
  • Chardonnay BEVIÒN SELEZIONE Boeri Vini

    Pris: 249 kr.

Unika Vine

Adresse: Ringstevej 2, 1 sal,
4000 Roskilde
Telefon: +45 53810097
Email: info@unikavine.dk
CVR: 39 14 69 08

Generelt

Handelsbetingelser

Handelsbetingelser abonnement

Samtykkeerklæring

Om Unika Vine

FAQ

Kategorier

  • Kældervine
  • Ukategoriseret
  • Vine
  • Vingaver
© Copyright - Unika Vine
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
Link to: Coriole Redstone Cabernet Sauvignon Coriole Link to: Coriole Redstone Cabernet Sauvignon Coriole Coriole Redstone Cabernet Sauvignon Coriole Link to: Coriole Redstone Shiraz Coriole Link to: Coriole Redstone Shiraz Coriole Coriole Redstone Shiraz Coriole
Scroll to top Scroll to top Scroll to top

Alderskontrol

Du skal være 18 år for at handle på Unika Vine

-

Unika Vine